Početna » Dijelovi za automobile i motore » Dijelovi za automobile

Započni novu temu Odgovori
Autor/ica Poruka
PostPostano: 13 vel 2009 15:18

Autoplin senior
Autoplin senior

Automobil koji vozite: Toyota CARINA 1.6E XLi ,16v, 79kw, denso, 1993.god.
Marka i vrsta plinske instalacije: tomasseto, AUTRONIC, cca 70 000km na plin ( ja 20 000), ukupno cca 340 oookm, auto 1993.god, plin od 2005., saznadoh da je RUČNI ŠTELER
miroslav je napisao/la:
U HUNP (hrvatska udruga za ukapljeni naftni plin) danas je važan sastanak upravo po pitanju tlačne probe.Pošto ču biti nazočan na tom sastanku molim za malo strpljenja jer nakon tog sastanka na kojem će biti i predstavnici TUV Croatia,CVH,Ministarstva prometa,Gospodarske komore,Udruge za zaštitu potrošača,HAK-a i drugih, sve će biti puno jasnije a možda se i izborimo za propis koji već u Italiji dugo godina je na snazi a radi se o tome da je tlačna proba nepotrebna jer je na snazi zakon da sve boce za autoplin vrijede 10 godina bez tlačne probe a nakon toga se mijenjaju novima.Od ove godine talijani su taj period povećali na 15 godina a ja ću biti vrlo sretan ako se kod nas uopće tako nešto progura u pravilniku o ugradnji plina u automobile pa makar i na 10 godina.Nakon sastanka napisati ću par riječi o čemu se govorilo i što se odlučilo.

hm... a koliko košta boca...recimo ona prosječne litraže npr. od 60 l bruto ( iako je moja 80 l bruto)
:viannen:

ako bocu moramo kupovati svake 10 .( pa neka je i 15 .godine) , čini mi se da je to skuplje negoli 2 puta ( ili 3 puta) platiti testiranje boce u tom periodu... nisam siguran , jer neznam cijene jednog i drugog, ii govorim onako odoka... ali nisam siguran da nas ova nova verzija JEFTINIJE ISPADNE u konačnici

tu sigurno su u plusu oni koji prodaju boce :cool:

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 13 vel 2009 19:40

Autoplin senior
Autoplin senior

Automobil koji vozite: Fiat
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato LCS
Racunaj opet.. nova boca sa ugradnjom oko 1000 kn, a svako testiranje lako dode do 1000 kada se uracuna cijena demontaze, montaze, nosenje boce na probu, cijena probe, cijena potvrde serivsera o ponovnoj ugradnji. Da ne spominjem voznju na benzin u meduvremenu.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 14 vel 2009 11:39

Auto expert
Auto expert

Automobil koji vozite: Chrysler Voyager 2,4 MT
1997. sa 325 000 km
Marka i vrsta plinske instalacije: Landi Renzo LCS od 04/05 i 140 000 km
ajde i ti računaj malo.

tlačna proba košta 400 kn + PDV
ugradnja boce je 200 kn + PDV. skinut bocu može skoro svatko, ali i sa skidanjem je valjda 300 kn.
sve traje 2-3 dana, ovisi o uvjetima.

pa gdje ti tu vidiš uštedu u kupnji nove boce?
pogotovo jer je cilindrična jeftinijia, ali toroidna košta valjda oko 1 500 kn sa ugradnjom.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 14 vel 2009 20:05

Autoplin Master
Autoplin Master

Automobil koji vozite: Daewoo Nexia 1,5 55kw 97g.RIP-olways in my mind
Fiat Tempra 1.6 55 kw 94 g.
Marka i vrsta plinske instalacije: BRC _LCS od 2007 ,čeka na ugradnju
Nebi se štel mešati..
U 10 godina po sadašnjam moraš dva puta na tlačnu +montaža-demontaža oko 700x20=1400 kn, a sa novim pravilnikom u 10 godina jednu novu bocu za cirka 800-1000 kn (cilindričnu računam,jer su mi one druge premalee.)
:icon_new:

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 15 vel 2009 12:58

Auto expert
Auto expert

1997. sa 325 000 km
a tko je spominjal novi pravilnik?
i to je samo prijedlog zasada, pa će postati zakon tek ako i kada ga odobre.

po sadašnjem stanju, sigurno je isplativije ići na tlačnu probu nego kupovati novu bocu.
jedina prednost je ako imaš cilindričnu bocu malih dimenzija koja manje košta. onda je bolje uzeti novu bocu.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 15 vel 2009 13:29

Autoplin senior
Autoplin senior

I wonder je napisao/la:
ajde i ti računaj malo.

tlačna proba košta 400 kn + PDV
ugradnja boce je 200 kn + PDV. skinut bocu može skoro svatko, ali i sa skidanjem je valjda 300 kn.
sve traje 2-3 dana, ovisi o uvjetima.

pa gdje ti tu vidiš uštedu u kupnji nove boce?
pogotovo jer je cilindrična jeftinijia, ali toroidna košta valjda oko 1 500 kn sa ugradnjom.

Naravno, nije problem izracunati, pa gledaj brojke jer su to cinjenice. 488 kn tlacna proba, 427 kn demontaza i montaza, 200 kn izjava servisera o sukladnosti ugradene opreme za pogon na UNP, to dolazi na 1115 Kn ukupno, sa pdv-om. Da ne spominjem tih para dana voznje na benzin koji bi mene kostali jos dodatnih 200 kn. Znaci trosak mi je 1315 kn ugrubo + cekanje par dana + gubljenje 2 radna dana (sto jos dodatno papreno kosta, i ne samo u novcu).

A trosak zamjene boce sa novom je bio oko 900 kn. Stvarno ne znam gdje vidim ustedu.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 16 vel 2009 08:30

Auto expert
Auto expert

1997. sa 325 000 km
bocu ću skinuti sam i odnijeti je na test.

tlačna proba - 488 kn.
ugradnja - 244 kn.

kakva izjava servisera? nitko nije spominjao.
ako je boca ugrađena kod ovlaštenog plinaša, račun od ugradnje je potvrda.

vožnja 2 ili 3 dana na benzin nije nikakav problem. injektori će biti sretni.

ukupan trošak - 732 kn.

nova boca je oko 1 300 kn + ugradnja.
ja stvarno ne vidim gdje ti vidiš uštedu.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 16 vel 2009 13:32

Autoplin senior
Autoplin senior

Sve ti je napisano crno na bijelo, cinjenice, a to sto ti izostavljas neke stvari kako odgovara pa da ispadne manje, a druge precjenjujes da ispadne skuplje, je sasvim druga stvar. Imao sam takvu situaciju kada je bila potrebna zamjena boce zbog tlacne probe i sve sto sam naveo je koliko mi je receno u servisu i na tehnickom nakon detaljnog raspitivanja kod ljudi koji se bave time. Nakon racunanja sam odlucio zamijeniti bocu za novu koja me je kostala cca 900 kn sa ugradnjom. I to je cinjenica koju nece promijeniti uvjeravanje da je to obrnuto.

Bocu ne znam sam ugraditi po propisima (niti koliko znam, smijem), a isto vrijedi i za skidanje, tako da se u to ne mijesam nego ostavljam takve stvari servisu, sto ce raditi i 99% vozaca.

Zadnji put kada sam provjerio, na tehnickom traze izjavu servisera o ugradnji i uskladenosti opreme za pogon UNP-om, racun ih ne zanima. Zakonski dokument o ugradnji je upravo ta izjava, i njome se dokazuje ugradnja kod licenciranog servisera.

A voznja na benzin, kada se moze voziti na plin, je jedan bespotrebni trosak. Sto god tvrdio, cinjenice ne mozes okrenuti, jer znam koliko sam platio, i isto znam drugu varijantu jer sam se informirao koliko bi me kostala tlacna proba. A na kraju, informacije koje iznosim, su ovdje da bi pomogao drugima odluciti sto napraviti u takvoj situaciji, a ne da bi se natezao na forumu oko toga sto je jeftinije. Ovdje je izneseno moje iskustvo u tome, sto svatko tko je u istoj situaciji moze provjeriti pozivima i informiranjem o cijenama prema svojem serviseru, tehnickoj stanici kod koje obavlja pregled vozila i informiranjem u firmi koja se bavi tlacnim probama boca i inpektoratu nadleznim za pregled istih boca.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 16 vel 2009 16:24

Autoplin Master
Autoplin Master

Automobil koji vozite: Daewoo Nexia 1,5 55kw 97g.RIP-olways in my mind
Fiat Tempra 1.6 55 kw 94 g.
Marka i vrsta plinske instalacije: BRC _LCS od 2007 ,čeka na ugradnju
Neželim naabacivati crne slutnje,al što nedaj Bože dođeš na drugu tlačnu probu i boca neprođe...

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 16 vel 2009 20:44

Auto expert
Auto expert

1997. sa 325 000 km
moja boca je 5 godina stara. nema razloga da ne prođe probu.
ako ipak ne prođe, kupiš novu. moraš.

u pastoru u rakitju (pobral info od nekoga tko je opisal cijeli potupak na forumu) tlačna košta 350 kn + PDV.
makar je čovjek napisao da treba platiti i montažu boce i izjavu o ugradnji, meni to zvuči kao kao jedna te ista stvar. kako nemam nikoga za pitati, čekat ću dok sam obavim tlačnu pa se sam uvjeriti što, kako i koliko.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 16 vel 2009 23:29

Site Admin
Site Admin

Automobil koji vozite: Opel Vectra 2.0 i, 85 kw, 1995 god,305 000 km (01.02.2013)
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato direktno ubrizgavanje...do sada sam na plinu prešao 200000 km, a imam u planu jos 10x toliko...:)
I wonder je napisao/la:
kakva izjava servisera? nitko nije spominjao.
ako je boca ugrađena kod ovlaštenog plinaša, račun od ugradnje je potvrda.

Njet prijatelju...moraš imati izjavu ovlaštenog servisera o vađenju i ponovnoj ugradnji te iste boce...to ti je tih cca 250 kn što si gore napisao... :wink:

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 17 vel 2009 09:41

Auto expert
Auto expert

1997. sa 325 000 km
i sad opet ništa neznam.

jel treba platiti ugradnju boce 200 kn + PDV

ili

ugradnju boce 200 kn + PDV i još uz to i izjavu servisera o ugradnji po 250 kn?

znam da nemogu sam ugraditi bocu nakon tlačne. to već dogovaram sa servisom, ali samo da znam koje papire trebam dobiti nakon ugradnje.

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 17 vel 2009 09:49

Site Admin
Site Admin

Automobil koji vozite: Opel Vectra 2.0 i, 85 kw, 1995 god,305 000 km (01.02.2013)
Marka i vrsta plinske instalacije: Lovato direktno ubrizgavanje...do sada sam na plinu prešao 200000 km, a imam u planu jos 10x toliko...:)
Kod nas ti to sve skupa (vađenje+stavljanje+servisna izjava) košta od 200-300 kn, ovisno o smještaju boce (nije isto vaditi cilindričnu bocu iz prtljažnog prostora i s Lade Nive :wink: )...normala stvar je da će ti taj servis i napisati izjavu, tako da se kod upita za demontažu i montažu, ona ni ne spominje kao posebna stavka (isto kao i kod kompletne ugradnje autoplina)....

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 17 vel 2009 10:21

Novi Korisnik
Novi Korisnik

pozdrav

Ja imam bocu umjesto rezervne bruto 50l mislim da me koštala 700 kn znaci sa ugradnjom oko 1000 kn. Ono što me zanima ako ugradim novu bocu jel onda izbjegavam ponovno atrstiranje tj dobijem li novu žutu knjizicu? Drugim rijecima meni boca istice za 7 mjeseci(5-godišnji atest) ali mi je registracija za 2 mjeseca pa su mi rekli da je bolje obavit orije rege atest jer opet poslej atesta moram na tehnički.
Glavno pitanje - ako kupim novu bocu mogu li to napraviti nakon 7 mjeseci a da ne moram na tehnički kad ju kupim?

Zahvaljujem u svakom slucaju ako u međuvremenu nitko ne javi nista javim vam sta su mi rekli sto je najbolje

Vrh  
Odgovori 
PostPostano: 17 vel 2009 16:54

Auto expert
Auto expert

1997. sa 325 000 km
lepus je napisao/la:
Kod nas ti to sve skupa (vađenje+stavljanje+servisna izjava) košta od 200-300 kn, ovisno o smještaju boce (nije isto vaditi cilindričnu bocu iz prtljažnog prostora i s Lade Nive :wink: )...normala stvar je da će ti taj servis i napisati izjavu, tako da se kod upita za demontažu i montažu, ona ni ne spominje kao posebna stavka (isto kao i kod kompletne ugradnje autoplina)....

pa to te ja pitam.

ako serviser ugradi bocu, onda odmah i daje izjavu da ju je ugradio i to ne naplaćuje posebno. a zašto i bi?
znači da bi me (po sadašnjim procjenama) tlačna proba koštala 422 kn + 244 kn + par dana vožnje na benzin.

meni prihvatljivo.

Vrh  
Odgovori 

Započni novu temu Odgovori

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.

Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Forum(o)Bir:  

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš postati privitke.